07.05.2022
Изображение поста

Надання першої медичної допомоги дітям є обов’язковим інструментом у разі невідкладних станів. Тому вкрай важливо, щоб кожен з батьків або людина у більш-менш свідомому віці знав прийоми надання першої невідкладної медичної допомоги дитині та міг допомогти у разі форс-мажору.
У цьому матеріалі розберемося як провести долікарську допомогу при невідкладних станах у дітей, особливостях та алгоритмах надання невідкладної допомоги дітям.

Обробка ран
Перша медична допомога для дітей при пораненні полягає у зупинці кровотечі та їх обробці. Зокрема після першого етапу необхідно обробити шкіру навколо рани. Для цього марлевим або ватним тампоном, змоченим пероксидом водню, спиртом, розчином алмазного зеленого, марганцівки, йоду або звичайної води, слід змастити шкіру від краю рани зовні.
При цьому наносити засоби безпосередньо на рану в жодному разі не можна — такий крок призведе до посилення болю, пошкодження тканин всередині рани та уповільнення процесу загоєння. У разі проникливого поранення живота протипоказаний прийом їжі та води.
Зрештою обробка рани повинна закінчуватися її закриттям стерильною пов’язкою. Якщо раптом під руками не виявилося стерильних матеріалів як альтернатива виступає чиста тканина або марля. У такому разі на місце дотику пов’язки з раною слід нанести йод.

Нудота
Факторами провокування нудоти у дитини є отруєння, кишкова інфекція, стреси, гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ), підвищена активність, менінгіт, кліщовий енцефаліт або навіть стороннє тіло. Нерідкі випадки відчуття нудоти вранці та в транспорті.
Перша медична допомога дітям при нудоті включає прийняття дитиною вертикального становища та прийом невеликими порціями води. Під час надання допомоги необхідно викликати лікаря для кваліфікованої оцінки стану дитини. Під час огляду фахівці можуть ухвалити рішення про госпіталізацію.
Причина нудоти може критися не тільки в захворюваннях. Зокрема йдеться про відчуття нудоти вранці та в транспорті, а також підвищену активність та стрес. У разі послабити напади нудоти можна з допомогою спеціальних медичних засобів.
Якщо нудота проявилася в поодинокому випадку, то, швидше за все, це є природною реакцією організму на навколишні фактори та не несе жодної загрози здоров’ю. Проте супроводження нудотних рефлексів іншими симптомами є причиною для звернення за лікарською допомогою до місцевої дитячої поліклініки. Не намагайтеся займатися самолікуванням.

Задуха
Задуха є частим симптомом нападу бронхіальної астми. Невідкладна допомога при ядусі у дітей при такому сценарії полягає у підбадьоренні дитини — посилення занепокоєння призведе лише до посилення астматичного нападу. Також слід зв’язатися з лікарем із педіатрії для прийняття дитиною рекомендованих спеціалістом ліків. До того ж, необхідно напувати дітей водою потроху та часто.
У разі несправжнього крупа утруднюється дихання (переважно видих), що призводить до появи ядухи. Порядок надання першої допомоги при ядусі у дитини включає забезпечення доступу до свіжого повітря, лужні інгаляції (1 ст. ложка соди на 1 л води), теплі ручні або ванни для ніг. На додаток допускається прийом дитиною антигістамінного препарату у віковому дозуванні.

Температура (Лихоманка)
Гарячка є захисною реакцією організму на дію патогенних подразників, що проявляється підвищенням температурних показників (> 37.2°С). У сучасній медицині виділяється “біла” (“бліда”) та “червона” (“рожева”) лихоманка.
Боротьба з лихоманкою полягає у зниженні температури тіла від 1 до 1.5°С. При цьому екстрену допомогу при температурі в дітей віком можна надати в домашніх умовах.
Перша допомога при високій температурі у дитини у разі “білої” лихоманки включає прийом жарознижувальних у поєднанні з судинорозширювальними засобами (папаверин, но-шпа). Якщо це не подіє (у дитини залишається блідість і висока температура), слід негайно звернутися за невідкладною допомогою при лихоманці у дітей. Обтирати дитину при “білій” лихоманці не можна!
У разі “червоної” лихоманки перша допомога при високій температурі у дітей полягає у фізичному охолодженні, обтиранні дитини водою кімнатної температури (від 24 до 30°С), наявності вологої прохолодної тканини на лобі, пахових і пахвових областей, яку слід періодично міняти, а також застосування очисної клізми з водою кімнатної температури (24-30°С).

Сторонні тіла
Однією з причин занепокоєння у дітей є наявність сторонніх тіл у дихальних шляхах. У такому випадку дитина задихається, а її обличчя починає синіти. Негайно викличте рятувальну бригаду для невідкладної медичної допомоги дітям і приступіть до першої допомоги.
У разі наявності сторонніх тіл у дітей невідкладна допомога полягає в методиках їх виштовхування шляхом цілеспрямованого тиску пальцями рук на груди і поштовхами в живіт (прийом Геймліха). Також сюди можна віднести прийоми серцево-легеневої реанімації та штучного дихання у разі втрати дитиною можливості дихати. Якщо дитина перестала дихати, не починайте реанімаційних заходів, поки дихальні шляхи не будуть вільними.

Зневоднення
Причиною втрати організмом великої кількості рідини, необхідної для функціонування життєво важливих органів, можуть бути різні (лихоманка, блювання, діарея). За будь-якого сценарію перша медична допомога дитині полягає у рясному питві для підтримки нормального стану гідратації. Крім самої рідини важлива наявність у воді мінеральних солей та глюкози, бо у випадку діареї та блювання організм крім рідини також втрачає цукор і життєво важливі мінерали (хлор, калій та натрій).
Враховуючи зміни рівня зневоднення, рекомендується заповнювати втрату рідини шляхом застосування пероральних регідратаційних сироваток, придбаних в аптеках. Якщо ж зневоднення відбувається через рясне потовиділення (влітку або за тривалої фізичної активності), то роль основного регідратанта повинна виконувати вода. При цьому споживання рідини необхідно підкріпити вживанням продуктів, що містять мінеральні солі та вуглеводи (наприклад, фрукти). Водночас не рекомендується вживання спортивних ізотонічних напоїв, оскільки це може згубно позначитися на здоров’ї дітей.

Обмороження
Невідкладна допомога дітям при обмороженнях передбачає укутування потерпілого в теплу ковдру, а також зігрівання диханням та тілом. Також допомога дитині включає накладання асептичної багатошарової пов’язки, яка займається термоізолюцією. Після цього, перебуваючи в теплому приміщенні, необхідно протягом 40 хвилин розпочати поетапне поступове зігрівання в теплій воді (від 32 до 45°С).
Якщо після цих процедур біль зникає, пошкоджену кінцівку слід витерти насухо та обробити 33% розчином спирту. Інакше постраждалій дитині показана госпіталізація.

Непритомність
Перша допомога при непритомності в дітей включає прийняття дитиною горизонтального становища з піднятими ногами (кут — від 40 до 50°). Також до невідкладної допомоги при непритомності в дітей відноситься забезпечення вільного дихання шляхом перенесення дитини на відкрите повітря або широкого відкриття вікна, а також розслаблення одягу.
Далі слід поплескати по щоках змоченим у холодній воді рушником або обприскати обличчя дитини холодною водою. При необхідності слід перейти до вдихання збудливих засобів (оцту чи нашатирного спирту). Якщо непритомність затягнулася, потрібна госпіталізація.

Опіки
Перша медична допомога при термічних опіках у дітей включає звільнення пошкоджених ділянок шкіри від одягу, негайне припинення впливу джерела пошкодження та поступове охолодження місця опіку водою до зникнення болю (≥ 10 хвилин).
У разі ураження < 9% поверхні тіла необхідно провести введення 50% розчину анальгіну (10 мг/кг), якщо > 9% — 1% розчину промедолу (0.1 мл/рік). За необхідності слід дотримуватись алгоритмів оцінки стану при невідкладних ситуаціях (протокол ABCD). Якщо це не допомагає, дитину необхідно негайно госпіталізувати до спеціалізованого стаціонару (відділення).
Перше, що потрібно зробити при хімічних опіках, є промивання ураженої ділянки проточною водою (≥ 20 хвилин). У разі опіків лугами необхідно оброблення 1-3% розчинами оцтової, лимонної та борної кислот, а при опіках кислотами – 2-4% розчином натрію гідрокарбонату (харчової соди).
Все це повинно супроводжуватись накладанням стерильної пов’язки з асептичними мазями на уражену поверхню. Якщо позитивних зрушень немає, слід провести негайну госпіталізацію.

Судоми
Перша допомога при судомах у дітей включає положення хворого на рівну поверхню (підлога): голова повинна бути повернена набік і забезпечувати доступ кисню. Також за першої допомоги при судомах у дитини слід відновити прохідність дихальних шляхів через ковтку та ротову порожнину шляхом фіксації язика або вставлення роторозширювача.
Невідкладна допомога при судомах у дітей включає застосування різноманітних розчинів залежно від різновидів раптових мимовільних нападів тоніко-клонічних скорочень скелетних м’язів. Якщо ці вищезазначені методики не працюють, дитині потрібна негайна госпіталізація.

Кровотечі
Перша допомога при носовій кровотечі у дітей полягає у забезпеченні спокою. У жодному разі не можна закидати голову (для попередження аспірації крові). Далі слід вставити в носові ходи змочені 3-х процентним розчином перекису водню ватні тампони або гемостатичну колагенову губку, а на перенісся необхідно місцево встановити холодний компрес (так званий “холод”).
Невідкладна допомога при носовій кровотечі в дітей включає зрошення слизової оболонки носа 5% розчином ε-амінокапронової кислоти, 12.5% ​​розчином діцинону або 0.25% розчином адроксону. Після цього необхідно провести передню тампонаду носа змоченими тими ж розчинами тампонами. Відсутність ефекту є вагомою основою для госпіталізації.
У разі кровотечі зі слизової рота пацієнтові прописаний постільний режим та спокій зі зрошенням слизової оболонки вищезгаданими розчинами, а також місцевим застосуванням губки. Без позитивних результатів прописано госпіталізація.
При легеневій кровотечі дитині слід прийняти напівсидяче становище з опущеними ногами, але в грудну клітину варто покласти “холод”. Усе це супроводжується накладенням джгутів на нижні кінцівки (від 10 до 15 хвилин) з повтором операції через 15-20 хвилин. Якщо стан пацієнта погіршуватиметься, необхідна термінова госпіталізація.
Кровотеча зі шлунково-кишкового тракту (ШКТ) має на увазі постільний режим з поверненою набік і піднятою головою. На епігастральну ділянку необхідно встановити “холод”. У разі погіршення ситуації слід негайно госпіталізувати дитину.
Допомога при кровотечі з сечовивідних шляхів та нирок включає постільний режим з негайним транспортуванням до стаціонару.

Травми (переломи, забиття, вивихи)
Перша медична допомога дитині при травмах безпосередньо залежить від характеру та виду травматичних порушень.
Так, при переломах спершу необхідно забезпечити нерухомість (транспортну іммобілізацію) дошками, ціпками, шинами або іншими предметами, що є під руками. Якщо предметів, які знерухомлять кінцівку з переломом, під рукою не спостерігається, слід прибинтувати пошкоджену ногу до здорової, а пошкоджену руку — до тулуба.
У разі забоїв слід створити для пацієнта спокій, накласти “холод” і пов’язки, що давлять. При сильних забитих місцях живота або грудей необхідно покласти “холод” на уражене місце і негайно доставити потерпілого в найближчу медустанову. При забиттях голови дитині необхідний спокій та накладання “холоду” на голову.
Якщо у дітей трапився вивих, необхідно зафіксувати пошкоджену кінцівку, ввести знеболювальний препарат та направити потерпілого до лікаря. Фіксування кінцівки має відбуватися шляхом її підвішування на косинці або звичайною пов’язкою. У разі вивиху нижньої кінцівки потерпілого необхідно доставити в медустанову на ношах (у положенні лежачи), підкладаючи під кінцівку м’які предмети (светр, куртку, згорнуту ковдру тощо) або подушки. Пошкоджена кінцівка має бути обов’язково зафіксована.

Перша медична допомога дітям при невідкладних станах

Надання першої медичної допомоги дітям є обов'язковим інструментом у разі невідкладних станів. Тому вкрай важливо, щоб кожен з батьків або людина у більш-менш свідомому віці знав прийоми надання першої невідкладної медичної допомоги дитині та міг допомогти у разі форс-мажору.